altın ihracat ithalatı

https://chat.whatsapp.com/LFpMY2aVU6d3CgRTjHqQr9

Ticaret Bakanlığı’nın son verilerine göre, Türkiye altın ithalatının Eylül ayında %543 artarak 3,1 milyar dolara yükseldiğini gördü. Bu arada, yıllık enflasyon Eylül’de hızlanarak 24 yılın en yüksek seviyesi olan %83,45’e ulaştı.

Ticaret Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin toplam ticaret açığının Eylül ayında yıllık %298 artışla 10.384 milyar$’a yükseldiğini söyledi. Genel olarak, ihracat %9.2 artarak 22.62 milyar$’a, ithalat ise %41.5 artarak 33 milyar$’a yükseldi.

Bu, büyük ölçüde, geçen ay %115 artarak 9,56 milyar dolara yükselen ve rekor düzeydeki en yüksek aylık düzeyi işaret eden enerji ithalatından kaynaklandı.

Ülkenin Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yılın ilk dokuz ayında enerji ithalatının toplam ithalatın yaklaşık üçte birini oluşturduğunu belirtti. Türkiye’nin en büyük ihracatçılarından biri de enerji unsuru nedeniyle Rusya’dır.

Reuters’in banka yetkililerine dayandırdığı habere göre, aynı zamanda altın sağlayan bankalar Hindistan’a yapılan sevkiyatları kıstı ve daha iyi primler nedeniyle Çin ve Türkiye’ye daha fazla odaklandı.

Yetkililerden biri, “Çin ve Türkiye’deki alıcılar şu anda çok yüksek bir prim ödüyor. Hindistan pazarıyla kıyasladığımızda hiçbir karşılaştırma yok” dedi.

Türkiye’de yıllık enflasyon rakamı Eylül’de %83,45 ile Temmuz 1998’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Ulaşım fiyatlarının yaklaşık %118 artması ve gıda ve alkolsüz içeceklerin %93,05 oranında artması.

Artan fiyat baskılarına rağmen, Türkiye Merkez Bankası, yılın başında %14’ten %12’ye indirdiği faiz oranlarını indiriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *